Praca zdalna

Drodzy Rodzice.

Poniżej znajdą Państwo kilka zadań, które możecie wykonać z dziećmi w domu.

1. Na początek – Rozgrzewka bez słów

Poproś dziecko, by wyobraziło sobie, że dopiero się obudziło – niech zacznie od porozciągania się. Poruszaj się razem z nimi: możecie wyciągnąć wysoko ręce, pokręcić delikatnie głową, zatoczyć biodrami kilka kółek w prawą i lewą stronę. A teraz, skoro wstaliście – to czas się ubrać! A może przebrać? Zacznij wymieniać kolejno elementy garderoby i poproś dziecko, by pokazało, jak je na siebie zakłada. Po kolei „nakładajcie" na siebie niewidzialne elementy stroju. Możesz poprosić dziecko o wymienianie kolejnych ubrań, akcesoriów, pytając: co jeszcze na siebie „założymy"? Spróbujcie wymienić i nałożyć jak najwięcej rozmaitych elementów garderoby.

Kiedy już wszystko macie „założone” poproś dziecko, aby wyobraziło sobie i pokazało:

• jak by to było chodzić z tym wszystkim, co właśnie „nałożyło" na siebie? Jak by to było mieć tyle rzeczy na sobie?
  • jak poruszałoby się w za dużych butach, które prawie spadają mu z nóg?
  • a gdyby miało na głowie za duży kapelusz, który ciągle mu spada na oczy? W jaki sposób by z nim chodziło?
  • jak spacerowałoby, gdyby całe ubranie było mokre po wielkim deszczu?
  • a jak poruszałoby się z długą, zwiewną peleryną?

Na koniec rozgrzewki porozmawiajcie o tym, co bierzemy pod uwagę, kiedy wybieramy strój? Od czego zależy to, w co się ubieramy (np. od pogody, nastroju)?

Zapytaj dziecko jaka jest jego zdaniem różnica między ubraniem a przebraniem? Co jego zdaniem świadczy o tym, że dany strój jest przebraniem, a nie ubraniem? Co to znaczy przebrać się za kogoś? Co jest do tego potrzebne?

Zaprezentuj dziecku poniższe zdjęcia. Zastanówcie się nad tym, kto na tych zdjęciach jest ubrany, a kto przebrany?

1 2 3 4 5 6 7 8 9

W jakich sytuacjach mile widziane, czy nawet wskazane jest przebranie?

Zapewne wśród odpowiedzi padnie propozycja „BAL KARNAWAŁOWY!” ..

Przechodzimy zatem do naszego tematu głównego.

2. Przeczytaj dziecku wiersz „W karnawale, w karnawale” autor: Zbigniew Dmitroca

W karnawale, w karnawale
Dookoła wielkie bale,
Gdy orkiestra pięknie gra,
Dobry humor każdy ma!

Bal maskowy, bal maskowy
Jest naprawdę pomysłowy,
Można przebrać się za jeża,
Krasnoludka lub rycerza.

Wszędzie sami przebierańcy,
Zorro w czarnej masce tańczy,
I Smerfetka razem z nim,
Nie wiadomo, kto jest kim...

W karnawale, w karnawale
Dzieci bawią się wspaniale,
W karnawale każdy chce
Tańczyć, śpiewać, bawić się.

Porozmawiajcie o treści wiersza. Zapytaj dziecko co to jest karnawał, z czym mu się kojarzy?

Możecie obejrzeć film, w którym inne dzieci podają swoje propozycje:

Co to jest karnawał?

3. Karnawałowe zagadki

Najbardziej znany jest sylwestrowy,
może być także karnawałowy.
Zawsze wesoły i roztańczony,
kopciuszek był nim zachwycony.        BAL

Z pomocą dźwięków,
Z pomocą ucha,
Z radia lub z płyty
Człowiek jej słucha.        MUZYKA

Gdy karnawał nadchodzi,
noszą ją starzy i młodzi,
by się nie poznać w tańcu
na balu przebierańców.    MASKA

Jeśli go nadmuchasz,
będzie okrąglutki.
Wypuścisz powietrze,
zrobi się malutki.
Czy znacie zabawkę,
którą w karnawale
wszyscy kupują
i biorą na bale?    BALON

4. B jak balonik

Wymień kilka, kilkanaście wyrazów w tym część rozpoczynających się na literę B. Zadaniem dziecka jest uważnie słuchać i podnieść rękę wtedy, gdy usłyszy wyraz na literę B. Poproś, aby dziecko spróbowało samo wymienić rzeczy na tę literę.

5. Gdzie jest balonik?

Utrwalenie umiejętności posługiwania się określeniami dotyczącymi położenia przedmiotów w przestrzeni (na, pod, za, w, obok, nad)

Do tej zabawy potrzebny nam będzie nadmuchany balonik (lub jeśli nie macie balonów może zastąpić go piłeczka, klocek) oraz pudełko (koszyk, miska itp).

Połóż balonik – na pudełku, - w pudełku, - obok pudełka itd., a dziecko mówi, gdzie znajduje się balon.
Później warto zamienić się rolami – niech to dziecko kładzie balon i sprawdza odpowiedzi rodzica (warto podać złą odpowiedź dla sprawdzenia czujności dziecka ;)

6. Praca plastyczna

Karnawał to czas kolorów, przebrań, masek, muzyki .. Niech dziecko stworzy własny projekt wymarzonego stroju karnawałowego lub niech zaprojektuje strój dla rodzica czy najlepszego przyjaciela. A może woli wykonać karnawałową maskę? Włączcie wesołą muzykę, wyjmijcie wszystko z czego można tworzyć i do dzieła!

7. Karty pracy

Na koniec trochę kart pracy i gier edukacyjnych. Dla każdego coś fajnego :)

Karnawałowa maska

Policz i zaznacz

Gdzie jest?

Ile jest przedmiotów?

Sprawdź swoją pamięć

Karnawałowy labirynt

Za kogo przebrały się dzieci?

Gdzie ukryło się "B"?

Czyj to cień?