Skarby ziemi
Jakie skarby znajdziemy głęboko pod ziemią? Czym są bogactwa naturalne i w jaki sposób można je wykorzystać? Odpowiedzi na te i inne pytania Skrzaty poznały podczas zajęć. Przedszkolaki rozwijały umiejętność rozpoznawania różnych naturalnych bogactw m.in. węgla kamiennego, soli oraz różnych skał. Z zaciekawieniem słuchały informacji dotyczących wykorzystania naturalnych bogactw przez człowieka.
Przeprowadziliśmy eksperyment "krystalizacja soli" polegający na dodaniu do słoika z wodą soli kuchennej i wymieszania jej aż do rozpuszczenia. W pewnym momencie sól już nie chciała się rozpuszczać i powstał roztwór nasycony. Na słoiku położyliśmy kredkę tak, aby nitka dotykała dna słoiczka. Przedszkolaki codziennie obserwują zmiany zachodzące w słoiku.
Zaprosiliśmy dzieci z grupy I „Liski” aby wspólnie z nami dowiedziały się, co to są wulkany, jak powstają i dlaczego wybuchają. Dzieci obejrzały film edukacyjny na tablicy multimedialnej. Zainspirowani filmem postanowiliśmy przeprowadzić eksperyment- wybuchający wulkan. Do eksperymentu potrzebowaliśmy: wodę, ocet, sodę, płyn do naczyń oraz wcześniej przygotowany przez dzieci wulkan. Najpierw wymieszaliśmy sodę z wodą. Następnie dodaliśmy płynu do naczyń. Do "wybuchu" doszło, kiedy do mieszanki z sodą wlaliśmy ocet. Zobaczyliśmy, że ocet w połączeniu z sodą wytworzył bąbelki, czyli naszą " lawę". Dzieci były pod ogromnym wrażeniem eksperymentu.